Najczyściej zadawane pytania (FAQ)

1. Ile wynosi stawka żywieniowa i ile w tej kwocie stanowi obiad?

  – Stawka żywieniowa wynosi 15 zł, z czego 8 zł to koszt obiadu.

2. Jakimi namiotami dysponuje baza?

  – Jako namioty mieszkalne wykorzystujemy tzw. „10” wysokie i niskie (głównie niskie). Ponadto dysponujemy namiotami typu NS.

3. Czy jest możliwość budowania na terenie bazy prycz oraz pionierek ?

  Tak, bez problemów. Drewno na te budowle zamawiamy my w nadleśnictwie zbiorczo, i każdy obóz pobiera drewno z terenu zgrupowania. Jedyne ograniczenie – nie wolno okopywać namiotów (wynika z umowy z nadleśnictwem).

4. Jakie są warunki zakwaterowania dla zuchów?

  – Zuchy mogą być zakwaterowane w domkach, w których posiadamy 45 miejsc. Możliwe jest również zakwaterowanie w namiotach z podłogami.

5. Jak blisko jest szpital, przychodnia?

  – Szpital – Chojnice 20 km. Przychodnia – Brusy 8 km.

6. jest służba w kuchni (jeśli tak- to jak ona wygląda)?

  • – Służbę kuchenną mają wszystkie obecne na bazie obozy, według uzgadnianego z komendantami grafiku. Zazwyczaj służba wypada 1 raz w tygodniu dla każdego podobozu. W służbie uczestniczy ok. 5-7 osób. Podczas służby należy przed posiłkami przygotować stoły (ustawić masło, chleb itp.). Po posiłkach mycie stołów, znoszenie chleba, masła.  Dodatkowo oczkowanie ziemniaków (NIE OBIERANIE).Zamiatanie i mycie podłóg.
  – Świetlica mała – duży domek drewniany do dyspozycji wszystkich obozów, wykorzystanie uzgadniane przez obozy w grafiku.
  – Wiata zadaszona do dyspozycji wszystkich obozów, wykorzystanie uzgadniane przez obozy w grafiku.
  – Od roku 2012 mamy przepiękną wiatę ogniskową nad samym jeziorem, na około 80 osób, która w razie niepogody służy jako świetlica zadaszona.

7. Jak jaki jest dojazd do bazy (stacja PKP, PKS)?

  Stacja PKP Męcikał (4 km pieszo od bazy) na trasie kolejowej Kościerzyna – Chojnice. Przystanek PKS Męcikał (4,8 km pieszo od bazy) na szosie Kościerzyna – Chojnice.

8. Czy baza ma dostęp do kąpieliska, czy ostatnio zostało ono dopuszczone do użytku?

  – Od lat mamy ten sam dostęp – baza leży bezpośrednio nad Jeziorem Dybrzk, przez które przepływa Brda, mamy własny port i sprzęt pływający – żaglówki i kajaki. Mamy własne kąpielisko dopuszczone przez ostatnie 30 lat co roku, również w roku ubiegłym. Najbliższy basen – Aquapark w Chojnicach (20 km).

9. Czy na bazie jest: lekarz, pielęgniarka, ratownik lub inna wykwalifikowana kadra?

  Na bazie mamy własną pielęgniarkę i ratownika na kąpielisku. Wykwalifikowaną kadrę wodniaków do prowadzenia rejsów (sterników) zapewniamy na konkretne zapotrzebowanie obozu, bez dodatkowych kosztów.

10. Jaki jest dostęp do drewna, z którego możemy budować elementy pionierskie, i ewentualne koszty drewna i jego transportu?

  – Drewno zamawiamy w nadleśnictwie zbiorczo, i każdy obóz pobiera drewno z terenu zgrupowania. Nadleśnictwo co roku podaje nam inną cenę. Orientacyjnie cena z roku 2013 to około 300 zł za 1 m3, czyli około 30 żerdzi długości 6 metrów, w tej cenie był już policzony transport.

12. Jakie są warunki sanitarne na bazie?

  – Mamy własne prysznice (6 oczek) w budynku murowanym -dostęp według harmonogramu 2-3 razy w tygodniu. Jest ogólnodostępna myjnia tylko z zimną wodą (4 rynny po kilkanaście kranów). Ciepła woda jest dostępna pod prysznicami oraz na potrzeby osobnego pomieszczenia sanitarnego w budynku murowanym, z którego wszyscy potrzebujący korzystają. Toalety to specjalnie zamówione u stolarza latryny (wyposażone w deski sedesowe), w bardzo dobrym stanie, rozstawione pomiędzy obozami na terenie zgrupowania. Nieczystości gromadzą się w beczkach wkopanych w ziemię wywożone jak tylko się zapełnią. Przy latrynach ustawione są baniaczki z wodą (z karnikami) do mycia rąk.

13. Czy można rozpalać ogniska na podobozie?

  – Niestety nie. Baza położona jest na bardzo unikatowym terenie czyli: Otulina Parku Narodowego Bory Tucholskie, Zaborski Park Krajobrazowy i do tego teren Natury 2000 (wielki sandr Brdy). Mi. In. z tego względu ogniska można rozpalać tylko w dwóch wyznaczonych miejscach ogniskowych.

14. Czy może przyjechać wcześniej kwaterka? Ile będzie kosztować ich wtedy osobodzień?

  – Tak może. Koszt pobytu kwaterki to 15 zł/osobodzień.