sobota, Styczeń 16, 2021

Harcerska Baza Obozowa w Czernicy to idealne miejsce na obóz Twojej gromady, drużyny, szczepu hufca a nawet chorągwi. To niesamowite miejsce na zorganizowanie zlotu, rajdu, kursu czy biwaku. Harcerska Baza Obozowa Czernica to kolebka niezapomnianej przygody nie może Ciebie w niej zabraknąć. Do zobaczenia w Czernicy!

Nasza baza znajduje się w Borach  Tucholskich na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego i na skraju Parku Narodowego „Bory Tucholskie”, nad bardzo czystym jeziorem Dybrzk. Położona jest w samym lesie, 4 km od najbliższej trasy samochodowej i linii kolejowej, pełna ciszy i leśnego spokoju gwarantuje zdrowy, radosny i aktywny wypoczynek wszystkim: od najmłodszych zuchów po najstarszych seniorów.
Wspaniała przyroda: zwierzęta: jelenie, sarny, dziki, lisy, kuny, jenoty, wydry i borsuki, ptaki: żuraw, puchacz, bielik, gągoł,głuszec, ryby:węgorz, okoń, lin, leszcz, obfitość grzybów i roślin oraz wielkie pałacie krzewów Borówki Czernicy, czyli czarnej jagody i urokliwe leśne dróżki cieszą się niezmiennym powodzeniem u wszystkich naszych gości.
  – Stawka żywieniowa wynosi 15 zł, z czego 8 zł to koszt obiadu.
   • – Jako namioty mieszkalne wykorzystujemy tzw. „10” wysokie i niskie (głównie niskie). Ponadto dysponujemy namiotami typu NS i Aladyn
     • Tak, bez problemów. Drewno na te budowle zamawiamy my w nadleśnictwie zbiorczo, i każdy obóz pobiera drewno z terenu zgrupowania. Jedyne ograniczenie – nie wolno okopywać namiotów (wynika z umowy z nadleśnictwem).
     • – Zuchy mogą być zakwaterowane w domkach, w których posiadamy 45 miejsc. Możliwe jest również zakwaterowanie w namiotach z podłogami.
     • – Szpital – Chojnice 20 km. Przychodnia – Brusy 8 km.
  • –Służbę kuchenną mają wszystkie obecne na bazie obozy, według uzgadnianego z komendantami grafiku. Zazwyczaj służba wypada 1 raz w tygodniu dla każdego podobozu. W służbie uczestniczy ok. 5-7 osób. Podczas służby należy przed posiłkami przygotować stoły (ustawić masło, chleb itp.). Po posiłkach mycie stołów, znoszenie chleba, masła.  Dodatkowo oczkowanie ziemniaków (NIE OBIERANIE).Zamiatanie i mycie podłóg.
  -Świetlica mała – duży domek drewniany do dyspozycji wszystkich obozów, wykorzystanie uzgadniane przez obozy w grafiku.
  – Wiata zadaszona do dyspozycji wszystkich obozów, wykorzystanie uzgadniane przez obozy w grafiku.
  – Od roku 2012 mamy przepiękną wiatę ogniskową nad samym jeziorem, na około 80 osób, która w razie niepogody służy jako świetlica zadaszona.
     • Stacja PKP Męcikał (4 km pieszo od bazy) na trasie kolejowej Kościerzyna – Chojnice. Przystanek PKS Męcikał (4,8 km pieszo od bazy) na szosie Kościerzyna – Chojnice.
   • – Od lat mamy ten sam dostęp – baza leży bezpośrednio nad Jeziorem Dybrzk, przez które przepływa Brda, mamy własny port i sprzęt pływający – żaglówki i kajaki. Mamy własne kąpielisko dopuszczone przez ostatnie 30 lat co roku, również w roku ubiegłym. Najbliższy basen – Aquapark w Chojnicach (20 km).
      • Na bazie mamy własną pielęgniarkę i ratownika na kąpielisku. Wykwalifikowaną kadrę wodniaków do prowadzenia rejsów (sterników) zapewniamy na konkretne zapotrzebowanie obozu, bez dodatkowych kosztów.
       • – Drewno zamawiamy w nadleśnictwie zbiorczo, i każdy obóz pobiera drewno z terenu zgrupowania. Nadleśnictwo co roku podaje nam inną cenę. Orientacyjnie cena z roku 2013 to około 300 zł za 1 m3, czyli około 30 żerdzi długości 6 metrów, w tej cenie był już policzony transport.
       • – Mamy własne prysznice (6 oczek) w budynku murowanym -dostęp według harmonogramu 2-3 razy w tygodniu. Jest ogólnodostępna myjnia tylko z zimną wodą (4 rynny po kilkanaście kranów). Ciepła woda jest dostępna pod prysznicami oraz na potrzeby osobnego pomieszczenia sanitarnego w budynku murowanym, z którego wszyscy potrzebujący korzystają. Toalety to specjalnie zamówione u stolarza latryny (wyposażone w deski sedesowe), w bardzo dobrym stanie, rozstawione pomiędzy obozami na terenie zgrupowania. Nieczystości gromadzą się w beczkach wkopanych w ziemię wywożone jak tylko się zapełnią. Przy latrynach ustawione są baniaczki z wodą (z karnikami) do mycia rąk.
       • – Niestety nie. Baza położona jest na bardzo unikatowym terenie czyli: Otulina Parku Narodowego Bory Tucholskie, Zaborski Park Krajobrazowy i do tego teren Natury 2000 (wielki sandr Brdy). Mi. In. z tego względu ogniska można rozpalać tylko w dwóch wyznaczonych miejscach ogniskowych.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.