sobota, Styczeń 16, 2021

Przedstawiamy propozycję kilku przedsięwzięć realizujących propozycję programową obozu o tematyce kaszubskiej

Kamienne Kręgi w Leśnie (ok. 7 km od Bazy) Propozycja jednodniowej pieszej wyprawy do Leśna z możliwością noclegu i przyrzeczenia harcerskiego na nocnych kurhanach W okolicy Leśna znajduje się cmentarzysko kurhanowe Gotów, na którym odkryto groby skrzynkowe z epoki brązu i okresów późniejszych. Przez kamienne kręgi i cmentarzysko prowadzi dydaktyczna Ścieżka lichenologiczno-kulturowa, która ułatwia zwiedzanie i poznanie tego niezwykłego zakątka! Pierwszym i największym kurhanem o 26-metrowej średnicy jest ten z kręgiem kamiennym i stelą. Prawdopodobnie jest to grób władcy plemienia lub czarownika. W czasie badań archeologicznych na tym terenie odkryto ponad 50 grobów ludności kultury wielbarskiej, m.in. 13 kurhanów i 15 wieńców kamiennych związanych z osadnictwem gockim. Ponadto natrafiono na 20 grobów skrzynkowych oraz kilka grobów jamowych i popielnicowych z urnami twarzowymi ludności kultury pomorskiej. WSTĘP BEZPŁATNY.

SWORNEGACIE- warsztaty oraz gra terenowa „Detektywi kaszubskich historii”
(ok. 16 km od bazy)
Ciekawa propozycja warsztatów pieczenia chleba lub warsztatów ceramicznych oraz gry terenowej
Jeżeli masz w planach realizować obóz z fabułą kaszubską lub morską to zapraszamy do odwiedzenia Swornegaci, gdzie organizowane są warsztaty tradycyjnego wypieku chleba w specjalnie do tego wybudowanym piecu chlebowym pod wiatą przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego. Całe warsztaty przeprowadzone są niezwykle sprawnie i interesująco, z przytaczaniem wielu anegdot przysłów i żartów. W oczekiwaniu na wyrośnięcie, a potem upieczenie bochenków, można zwiedzić Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego i wysłuchać ciekawych informacji o zgromadzonych tam eksponatach. Po kilkugodzinnych warsztatach, każdy otrzymuje Certyfikat Małego Piekarza i wykonany przez siebie chleb. KOSZT 15 zł/os.
http://swornegacie.org.pl/dla-turysty/atrakcje/warsztaty-wypieku-chleba-sworzynskiego/

Drugą propozycją są warsztaty garncarskie. Podczas zajęć uczestnicy mogą stworzyć z gliny proste przedmioty użytkowe: misy, kubki, dzbany lub uwolnić swoją wyobraźnię i ulepić unikatowe, artystyczne wyroby własnego projektu. KOSZT 15zł/os
http://swornegacie.org.pl/dla-turysty/atrakcje/warsztaty-ceramiczne/
Po zakończonych warsztatach warto uczestniczyć w grze terenowej „Detektywi Kaszubskiej Historii”. Fabuła tej zabawy powstała w oparciu o historię Swornegaci oraz kulturę i tradycję regionu. Dzięki niej możemy poznać postacie takie jak ks. Benedykt Gierszewski czy Bolesław Drewek oraz zaznajomić się również z ludowymi obrzędami, rękodziełem czy językiem. WSTĘP WOLNY
http://swornegacie.org.pl/dla-turysty/atrakcje/gra-terenowa-detektywi-kaszubskich-historii/

Bunkier partyzancki Zielony Pałac (ok. 5 km)
Jeżeli Twoi harcerze chcieliby bliżej poznać historię „Gryfa Pomorskiego” i historię okupacji niemieckiej na tutejszych ziemiach, zachęcamy do odwiedzenia nowo zrekonstruowanego obiektu – bunkra, który w okresie okupacji niemieckiej znajdował się w lesie nieopodal wsi Męcikał i w organizacyjnym nazewnictwie określany był kryptonim „Zielony Pałac” a przebywający tam jeden z polskich, niepodległościowych oddziałów partyzanckich nosił nazwę „CIS”.
Możemy zobaczyć z bliska jak owo miejsce wyglądało ponad 72 lata temu i jakim warunkom życia – a potem walki – musieli sprostać ci mieszkańcy naszego regionu, którzy nie godzili się z ówczesną niemiecką okupacją ziem polskich.
http://chojnice24.pl/artykul/23704/bunkier-partyzancki-zielony-palac/

SZYMBARK – Centrum Edukacji i Promocji Regionu (około 55 km od bazy)
Jest miejscem magicznym, położonym w samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu – góry Wieżycy. Przygotowane ciekawe programy edukacyjne zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. W towarzystwie przewodnika, można zwiedzić unikalne w skali świata obiekty, są to.: Najdłuższa Deska Świata, Dom Sybiraka, Bunkier TOW „Gryf Pomorski”, Kaszubski Świat Bajek, czy Największy Koncertujący Fortepian Świata. Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji jest „Dom do Góry Nogami”. Znajdziemy tutaj również DOM HARCERZA przywieziony z Wieżycy oraz liczne chaty kaszubskie.
http://cepr.pl/

 


SKANSEN WDZYDZE KISZEWSKIE (około 50 km od bazy)Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich proponuje atrakcyjną ofertę pokazów i warsztatów muzealnych. Muzeum to duża otwarta przestrzeń (22 ha) z 50-cioma zabytkami ludowego budownictwa Kaszub i Kociewia.

Dzięki dobrym oznaczeniom trasy można zwiedzać Muzeum samodzielnie, docierając do miejsc, w których odbywają się zajęcia warsztatowe prowadzone przez instruktora: toczenie garnków, tkanie na krosienkach, wyrób kwiatów z papieru, malowanie na szkle, haftowanie, wykonywanie ludowych i stylowych ozdób choinkowych. Do przeprowadzania warsztatów zapewniamy zabytkowe wnętrza i wystawy objaśniające i ilustrujące dane zagadnienia, narzędzia i materiały, z których powstają prace przechodzące na własność uczestników.

W autentycznej izbie lekcyjnej XIX w. szkoły proponujemy do wyboru dawne zajęcia szkolne – m. in. pisanie gęsim piórem, gryflem i stalówką, naukę śpiewania „Kaszubskich Nut”, lekcję j. kaszubskiego oraz warsztaty muzyczne z użyciem tradycyjnych narzędzi i instrumentów.

W trakcie zwiedzania Muzeum zapraszamy do bezpłatnego i interaktywnego udziału w pokazach pracy kowala i robotnika leśnego, ucierania tabaki, prania i maglowania, mielenia żyta, które odbywają się w chałupach lub ich obejściach.

Podwórko dużej zagrody przeznaczyliśmy na dawne zabawy i gry, które animuje opiekun wystawy, który wydaje szczudła, obręcze do toczenia, łuki, proce, liny i drewniane kolorowe, wzorowane na tradycyjnych zabawki.
Skansen proponuje 60 minutowe warsztaty min. Dawno temu w szkole, Kaszubskie instrumenty obrzędowe, Tkactwo, Garncarstwo
http://www.muzeum-wdzydze.gda.pl/lekcje.html#grupy